Waplewo Wielkie: wieś w której znajduje się w rozległe założenie pałacowo-parkowe. Nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w 1376 roku, zapisana jako Vaplis. Od XV wieku zmieniała ona właścicieli. Była w posiadaniu m.in.: Segenanda von Waplis. Pod koniec XV wieku była w posiadaniu rodu Rabe. Kolejnym właścicielem był m.in. Jan Rogala hr. Biberstein Zawadzki, spokrewniony po kądzieli z Wazami, który zbudował tu dwór. Po nim, w spadku przejął majątek ród Sierakowskich. Dwór został rozbudowany, a dokoła niego powstał park w stylu angielskim. Po wojnie dwór przeszedł na własność Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej. Dziś mieści się tam odział Muzeum Narodowego w Gdańsku - Muzeum Tradycji Szlacheckiej i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim.
Kamieniec Suski: we wsi znajdują się ruiny zniszczonego w 1945 roku pałacu rodu von Finckenstein, wraz z rozległym parkiem i zabudowaniami dworskimi. Późnobarokowy pałac należał do najbogatszego z pruskich rodów, wybudowany został na zlecenie Conrada Finck von Finckenstein w pierwszej połowie XVIII wieku. Budowę zakończono w 1720 roku. Pałac z uwagi na swój rozmiar i przepych oraz bogactwo właścicieli zwany był „Wschodniopruskim Wersalem”. Pałac, posadowiony frontem ku zachodowi, posiadał dwa boczne wysunięte ryzality, a część środkową ozdobioną potężnym rzeźbionym tympanonem z herbem rodu. W otoczeniu urządzono na wzór francuski ogród romantyczny. Zachowały się do dziś kanały łączące ogród z pobliskim jeziorem Gaudy. Pałac zlokalizowany był przy trakcie kurierskim z Berlina do Królewca i gościli tu między innymi Fryderyk Wilhelm i Fryderyk Wilhelm II oraz ich następcy, a w 1807 roku Napoleon Bonaparte wraz z panią Walewską.
Stążki: niewielka wieś nad jeziorem Balewskim. We wsi zachował się XIX wieczny dwór w którym obecnie znajdują się mieszkania prywatne. W pobliżu funkcjonuje gospodarstwo rolne.