-
Kościół parafialny p.w. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu wybudowany w XIII wieku przy Wzgórzu Zamkowym. Wyposażenie kościoła pochodzi z okresu po roku 1730. Na uwagę zasługuje barokowy portal z łukowymi blendami, ambona z pierwszej połowy XVIII wieku, płyta nagrobkowa z 1347 – jeden z najstarszych zbytków gotyku.
-
Kościół p.w. Św. Ducha w Dzierzgoniu- stanowi część kompleksu bardziej znanego jako klasztor poreformacki. Pierwsza informacja pochodzi z XIII wieku. W kościele uwagę przykuwa odeskowany strop beczkowy pokryty w całości polichromią. Na łuku tęczowym herby Radwan i Lubicz.
-
Kościół z XIV wieku w Jasnej- na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z 1709 roku oraz boczny z 1668.
-
Kaplica cmentarna p.w. Św. Anny w Dzierzgoniu- budowla gotycka z XIV wieku znajdująca się na wzgórzu cmentarnym. Była integralną częścią kompleksu zamkowego.
-
Ruiny wiatraków holenderskich z drugiej połowy XIX wieku w Budziszu i Ankamamtach.
-
Wykopaliska archeologiczne na Wzgórzu Zamkowym- teren średniowiecznego zamku komtura krzyżackiego.
-
Budynek poklasztorny z XVIII wieku- obecnie siedziba Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury.
-
Kościół z XIV wieku w Bągarcie z barokowym ołtarzem głównym z XVIII wieku, granitową chrzcielnicą z XIV wieku.
-
Dawny pałac starostów dzierzgońskich i wojewodów malborskich w Nowinach.
-
Budynki mieszkalne z początku XX wieku przy ulicy Słowackiego, Odrodzenia i Traugutta.
-
Zespół pałacowo-parkowy z XVIII wieku w Prakwicach
-
-
Galeria i Pracownia Sztuki Małgorzaty Krause. W galerii można zobaczyć największą w Polsce kolekcję pisanek, malarstwo na płótnie, szkle, ceramice i wiele innych ciekawych prac. Wystawa jest stała. http://krause.decora.biz/
-
Żuławska Kolej Ogrodowa powstał i jest prowadzona przez Tomasza Kleinę od 2014 r. Kolejka wąskotorowa została zbudowana własnoręcznie i jest jedyną taką atrakcją w Polsce. http://www.kolejwogrodzie.info.pl/
-
Ceramika Słowiana jest pracownią należącą do Ewy Filipowicz. Tworzone są w niej nowoczesne, proste formy użytkowe z gliny posiadające słowiańską duszę. Prowadzone są także warsztaty.