Biuletyn Informacji Publicznej
StartZadaj pytanieeKartkiStara strona Szukaj
Wiadomości z Polski   |   Wiadomości ze Świata   |   Rozkład PKP   |   Rozkład PKS   |   Rozkład LOT   |   Kursy walut   |   Giełda   |   Lotto   |   Pogoda   |   
WiadomościArchiwum wiadomościOgłoszenia i komunikatyZNANI DZIERZGONIANIEInformacje ogólnePlan miastaAtrakcje turystycznePlan gminyHistoria DzierzgoniaRowerowy Szlak Zamków PowiślaHerb DzierzgoniaBaza noclegowaSzlak Zamków GotyckichOcalić Narodową Spuściznę - Kapliczki PrzydrożneSzlaki rowerowe w okolicach DzierzgoniaGimnazjumZespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w DzierzgoniuSzkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w DzierzgoniuSzkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w BągarcieSzkoła Podstawowa w BrukuTęczowe Przedszkole w DzierzgoniuDzierzgoński Ośrodek KulturyZdjęciaWładze gminyInformacja z międzysesyjnej pracy Burmistrza DzierzgoniaReferat FinansowyReferat OrganizacyjnyReferat Techniczno-InwestycyjnyInformacja z międzysesyjnej pracy Burmistrza Dzierzgonia 2016Referat ds. Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości i Ochrony ŚrodowiskaUrząd Stanu Cywilnego/ stanowisko ds. działalności gospodarczejReferat Spraw Społecznych, Obywatelskich, Oświaty, Kultury i ZdrowiaTelefony kontaktoweDane teleadresoweSkład Rady MiejskiejOgłoszenia o sesjachOgłoszenia i sprawozdaniaTerminy dotyczące opłat i podatkówPoradnik klientaZamówienia publiczneEuropejski Fundusz SpołecznyProgram Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013Regionalny Program OperacyjnyNorweski Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru GospodarczegoRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - PSZOKRemont Pomieszczeń Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury w ramach zadania Infrastruktura Domów KulturyRemont zewnętrznej połaci dachu na Dzierzgońskim Ośrodku KulturyUtworzenie i wyposażenie placówki Senior + dofinansowanego w ramach Programu Wieloletniego "Senior +" na lata 2015-2020, Edycja 2017"Wzmacniamy gminne przedszkola" - cykl kompleksowych działań na rzecz rozwoju i poprawy jakości przedszkolnej w Gminie DzierzgońAzbestHarmonogram usług wywozu odpadów komunalnych z terenu Gminy DzierzgońUchwałyPodmioty odpowiedzialne za odbiór odpadów z terenu Gminy DzierzgońDruki do pobraniaPUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW (PSZOK)Osiągnięte poziomy recyklinguMiejsca zagospodarowania odpadówAnaliza stanu gospodarki odpadami komunalnymiRejestr Działalności RegulowanejI „ABC o azbeście”II „Azbestowe archiwum”Godziny otwarcia centrum sportowo rekreacyjnegoGodziny otwarcia boiska ORLIKPodstawowe InformacjePodmiotyAktualnościHistoria regionuKontakt

ZNANI DZIERZGONIANIE
Data dodania: 09-11-2009
Maciej Chojnacki

„Strzeżcie się chłopców z małych miasteczek, oni mają wielkie marzenia”. Ten cytat dodaje siły Maciejowi Chojnackiemu – kiedyś mieszkającemu w Dzierzgoniu, dziś docenianemu scenografowi z „wielkiego świata”.
Urodziłeś się…
24.02.1977 w Malborku.
Już wtedy byłeś artystą?
Nie, raczej nie, ale od zawsze rysowanie i malowanie było moją pasją. Z opowieści rodziców wiem, że kiedy wracałem z przedszkola, to nawet nie zdążałem rozebrać się z kurtki czy czapki, a już w pokoju, gdzieś w kącie rysowałem. Po niedługim czasie, na szafie zbierała się sterta rysunków, potem były już wszędzie – w tapczanie, pod szafą, za szafą, na półkach…
W dzieciństwie marzyłeś, że w przyszłości zostaniesz…

Data dodania: 13-10-2009
Rafał Kaczmarczyk

Rafał Kaczmarczyk w trykocie Lechii
Gdańsk.

Kolejną znaną osobą , którą gościmy na łamach Informatora jest Rafał Kaczmarczyk. Znany na krajowych boiskach piłkarskich pomocnik. Wychowanek Powiśla Dzierzgoń. Zawodnik między innymi takich klubów jak Lechia Gdańsk, Widzew Łódź, Górnik Zabrze.

Znak zodiaku: Bliźnięta
Wzrost: 176cm
Oczy: niebieskie
Stan cywilny: żonaty
Dzieci: syn Marcin
Ulubiona książka: Wojna w eterze, Jan Nowak Jeziorański
Ulubiony film: Seksmisja, Juliusza Machulskiego
Ulubiona muzyka:niegdyś była to muzyka lat 80., dzisiaj -pop, jazz, muzyka klasyczna

Co lubisz, a czego nie?
Podróże,kawę, dobre wino i ludzi z poczuciem humoru.
Nie lubię chamstwa.



Data dodania: 31-08-2009
Radosław Bartoszewicz

Znak zodiaku: Byk
Wzrost: 184
Oczy: niebieskie
Stan cywilny: żonaty, żona Kasia
Dzieci: syn Antoś
Ulubione książki:: biografie sportowców, książki budzące kontrowersje na rynku literackim oraz te po które warto sięgnąć bo są godne przeczytania

Co lubisz, a czego nie?
Nie nazwę tego lubieniem ale radością- spędzanie każdej chwili z rodziną. Wynika to z częstej mojej nieobecności w domu. Bardzo lubię wędkowanie, co zawdzięczam żonie Kasi. To hobby, które wyniosła z rodzinnego domu i zaszczepiła we mnie. W chwilach wolnych jestem amatorem ogrodnikiem. Lubię świat roślin i zwykło się już mówić, że mam to „coś”, podobno rośliny mnie lubią – tak mówi moja mama. Jak przystało na faceta to często sięgam po sportowe programy telewizyjne i lubię trochę poszperać w Internecie.


Data dodania: 31-08-2009
Wanda Bukowska

Wanda Bukowska, nazwisko rodowe Slanarz, urodziła się 30 listopada 1930 r. w Częstochowie. Po wybuchu wojny, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. NKWD wywiozło małą Wandę i jej matkę na Ural. Powodem zsyłki był fakt, że jej ojciec był wysokiej rangi oficerem Wojska Polskiego. W połowie października 1941 r. obie przewieziono do południowego Kazachstanu. W grudniu 1943 r. Wanda Bukowska została sama. Miała wówczas 13 lat. Przeżywała głód, niedolę i wszystko to, co władze sowieckie zgotowały Polakom i ich dzieciom. Tułała się po ulicach Turkiestanu. Pracowała w kołchozie, a po trzech miesiącach trafiła do miejscowego domu dziecka. W kwietniu 1946 r. wróciła do Polski. Zamieszkała w Państwowym Domu Dziecka w Kwidzynie. W Kwidzynie uczęszczała i ukończyła Liceum Pedagogiczne. Jako nauczycielka została skierowana do pracy w Szkole Podstawowej w Bągarcie, a następnie w latach 1950- 51 pracowała w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu. W latach 1951-54 została zatrudniona w Szkole Podstawowej w Miniętach, realizującej program nauczania w zakresie klas I-IV. W tym okresie zawarła związek małżeński z Aleksandrem Bukowskim- pracownikiem PKP- i jako Wanda Bukowska w 1954 r. została ponownie zatrudniona w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu w charakterze nauczycielki języka rosyjskiego.

Data dodania: 31-08-2009
Marta Lewandowska

 Foto: Agnieszka Murak.

Marta przyszła na świat w Sztumie 30 czerwca 1978 roku. Edukację rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 1 w Dzierzgoniu. W pierwszych trzech klasach wychowawczynią Marty była p. Zofia Bukowska, a w kolejnych p. Maria Wiśniewska. - Byłam dobrą uczennicą, ale nieco niesforną. Lekcje szybko mnie nudziły i z trudem mogłam spokojnie usiedzieć - wspomina aktorka. Niespokojny temperament nie przeszkodził Marcie ukończyć podstawowej edukacji ze świadectwem z czerwonym paskiem. O tym, by zostać aktorką, marzyła od dziecka. - Chciałam być aktorką, bo to zawód, w którym można udawać kogoś innego. A to zawsze przychodziło mi z łatwością. Poza tym lubiłam występować na scenie, a trema zawsze bardziej mnie mobilizowała niż stresowała - mówi Marta.
Nie skupiała jednak swojej uwagi tylko na szkolnych przedstawieniach i konkursach recytatorskich. Interesowała się również sportem. Była członkiem Szkolnego Koła Sportowego, gdzie pod okiem p. Ewy Niechciał uprawiała lekką atletykę, jeździła na szkolne zawody.

Data dodania: 31-08-2009
Magdalena Figur

Wnuk pamięta, że zawsze widział ją w tylko spodniach. Może to przyzwyczajenie wyniosła z czasów, gdy pokochała traktor, stając się najpopularniejszą kobietą Peerelu, wykonującą typowo męski zawód? Ale pochować kazała się w sukience.

To, że była naprawdę "kimś", dotarło do niego tak naprawdę, gdy pojechał jako jej opiekun na nagranie "Rozmów w toku" w TVN. Wystąpiła m.in. obok Huberta Wagnera, wybitnego trenera siatkówki. Byli do siebie w pewien sposób podobni. Konsekwentni, wymagający do bólu, co budziło często bunt otoczenia.
- W tym czasie był też realizowany film dokumentalny "Kobieta z plakatu" - wspomina Maciej Figur. - To też świadczyło, że babcia miała w życiu swoje wielkie pięć minut.
W programie premiery, która odbyła się w 2001 roku w warszawskim kinie "Muranów" pisano: " (...) Reżyser Ewa Pięta powraca po latach do legendarnej dziewczyny z socrealistycznego plakatu, firmującego sojusz robotniczo-chłopski. Magdalena Figur - bo to ona jest na fotografii sprzed półwiecza, mogłaby z powodzeniem zaistnieć w filmie "Kobieta z żelaza".

Data dodania: 31-08-2009
Piotr Grabowski

Piotr Grabowski urodził się w Dzierzgoniu 11 stycznia 1972 roku. Rodzice Piotra, Teresa i Bolesław mieszkali na Kuksach i w Dzierzgoniu. Co ciekawe, w kwietniu 1971 Państwo Grabowscy wyprowadzili się do Sztumu, ale Pani Grabowska postanowiła urodzić swoje dziecko w naszym mieście. Już od najmłodszych lat Piotruś przejawiał umiejętności aktorskie- wspomina Pani Teresa Grabowska. Pamiętam jak w przedszkolu wraz ze swoim kolegą odgrywał role Kwicoła i Pyzdry, popularnych w owym czasie bohaterów filmu Janosik. Później w szkole z okazji prawdopodobnie Dnia Wiosny przebrał się za Charlie Chaplina i umiejętnie naśladował tego wspaniałego aktora. Piotr był chłopcem bardzo koleżeńskim, otwartym , szybko nawiązującym kontakty. W naszym domu zawsze było mnóstwo jego kolegów i koleżanek- kontynuuje Pani Grabowska. W 1979 roku Piotr rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 2. Jego wychowawczyniami były Panie Teresa Zaboronek i Danuta Osowska. Po ośmioletniej nauce przyszedł czas na szkołę średnią.

Data dodania: 04-06-2009
Ada Rusowicz

„Czekam na miłość”, „Za daleko mieszkasz miły”, „Mogło być inaczej’, „Nie pukaj do moich drzwi”, „Wczesny zmierzch nad Sanokiem”, „Po to przyszedłeś na świat”, „Musisz się zakochać” – to tylko niektóre z przebojów, jakie nagrała z legendarną bigbeatową grupą „Niebiesko – czarni”. Wymieniana jest obok Heleny Majdaniec, Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemiena. Jednak szukając informacji na temat jej życia, napotykamy ich zaledwie kilka.
Ada Rusowicz urodziła się w Wilnie 8 września 1944 roku.
W latach 1963 – 1976 była wokalistką Niebiesko – Czarnych. Między 1968-1970 koncertowała z zespołem we Francji, Belgii, Jugosławii, Finlandii i RFN. W 1968 zdobyła Złotą Kotwicę Sopockiego Lata dla najpopularniejszej wokalistki roku. Razem z zespołem nagrała muzykę do takich filmów jak m.in. „Kulig” Stanisława Kokesza, „Mocne uderzenie” Jerzego Passendorfera czy „Rozmowy o miłości” Mirosława Gronowskiego.
17 września 1971 roku, w Dzierzgoniu odbył się jej ślub z Wojciechem Kordą – wokalistą i gitarzystą „Niebiesko-Czarnych”. Dzierzgonianie wspominają, że para jechała do ślubu dorożką.

W górę
Wiadomości
05-02-2018
NOWA STRONA
UWAGA !!! JESTEŚ NA NIEAKTUALNEJ STRONIE URZĘDU MIEJSKIEGO W DZIERZGONIU !!! CHCASZ PRZEJŚĆ NA NOWA STRONĘ - KLIKNIJ TU
czytaj więcej...
05-09-2017
Remonty w szkołach
Przez całe wakacje przygotowywaliśmy nasze szkoły, a także przedszkole do nowego roku szkolnego. W szkołach wykonano remonty stołówek, sal gimnastycznych, a także odmalowano klasy i korytarze. Wszystko po to, aby nasze dzieci mogły wrócić do pięknych i kolorowych sal po wakacjach. W dniu dzisiejszym odbędzie się także montaż urządzeń placu zabaw przy Szkole Podstawowej przy ul. Krzywej. W ramach projektu przedszkolnego przy placówkach przedszkolnych zamontowano place zabaw, zakupiono meble, pomoce dydaktyczne oraz inne wyposażenie edukacyjne na kwotę ponad 160 tysięcy złotych. Tak duży wkład finansowy w wyposażenie oraz remonty placówek oświatowych wspomoże ich rozwój i prawidłowe funkcjonowanie.
czytaj więcej...
05-09-2017
Dożynki Gminne
W niedziele 3 września odbyły się Dożynki Gminne w Bągarcie. Tradycyjnie obchody święta plonów rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Bągarcie, następnie barwny korowód dożynkowy przeprowadził gości oraz mieszkańców na plac przy świetlicy wiejskiej, aby wspólnie przełamać chleb i biesiadować. Mimo deszczowej aury wszyscy bardzo dobrze się bawili podczas występów Zespołów Ludowych Zielona Ferajna oraz Starodzierzgonianie. Następnie przepiękny koncert zagrał Teatr Muzyczny HALS, który poderwał do zabawy gości. Do godzin wieczornych biesiadę umilał zespół Boys Dual Voice. Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie, sponsorom za pomoc w organizacji, a przede wszystkim włodarzom i mieszkańcom Sołectwa Bągart, którzy włożyli dużo pracy i serca w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych.
czytaj więcej...
05-09-2017
Nowy rok szkolny
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2017/2018 składam wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia spokojnej i satysfakcjonującej pracy, wytrwałości i wyrozumiałości. Wszystkim uczniom życzę, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem, do którego z chęcią będziecie przychodzić. Rodzicom i opiekunom uczniów życzę cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych dzieci. Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska
czytaj więcej...
29-08-2017
Przyjmujemy zgłoszenia kandydatów na opiekunów prawnych dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu przyjmuje zgłoszenia kandydatów na opiekunów prawnych  dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych. Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem ubezwłasnowolnionego, a także reprezentuje w dokonywaniu czynności prawnych i składaniu oświadczeń woli. Obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny.  Więcej informacji
czytaj więcej...

Kalendarz

Fotogaleria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copytright © 2008 Gmina Dzierzgoń. Wszelkie prawa zastrzeżone. Licznik odwiedzin: 2583362
webmasters: K.S. & S.R.