Sieć Ukryte Skarby Powiśla (USP) jest owocem spotkań grupy roboczej Dzierzgońskiej w skład której wchodzą przedstawiciele gmin oraz reprezentanci przedsiębiorstw i instytucji z Dzierzgonia, Malborka, Sztumu, Zalewa, Mikołajek Pomorskich, Rychlik
Efektem prac członków jest bogata oferta zaprezentowana przez podmioty w dziedzinie: rzemiosła, turystyki, gastronomii, usług hotelarskich, aktywnych form spędzania czasu (opartych na jeździe konnej, sportach wodnych. Kompromis pomiędzy podmiotami prowadził do obrania wspólnego kierunku działań w ramach wzajemnej współpracy i rozwoju więzi, przy aktywnym wsparciu Stowarzyszenia. Więź ta oparta na bazie zróżnicowanych zasobów wielu partnerów (funkcjonujących w całej gospodarce regionu i dysponujących zróżnicowanym charakterem organizacyjnym), a oparta dodatkowo na woli współpracy w długim okresie doprowadziła do konkretnych postanowień związanych z budową wspólnej sieci łączącej produkty/instytucje turystyczne regionu pod roboczą nazwą – „Ukryte Skarby Powiśla”. W zamyśle członków spotkania ma być to sieć o charakterze ponadlokalnym, przyczyniająca się do promocji tych „ukrytych skarbów” jakie stanowią kreatywne podmioty regionu, w obszarze całego Euroregionu Bałtyk.
Przyjęta forma współpracy miedzy instytucjami z rejonu Dzierzgonia, Malborka, Sztumu, Mikołajek Pomorskich Zalewa, Rychlik jest szczególnie korzystną kategorią współpracy przy takim bogactwie ofert kreatywnych podmiotów, iż nie wymaga opierania owej współpracy na konkretnej umowie i tworzenie powiązań formalnych. Partnerzy deklarują w niej chęć rozwoju wielokierunkowej współpracy, która wykracza zwykle poza zadeklarowaną formalnie integrację.
W przypadku sieci „Ukrytych Skarbów Powiśla” nie ma mowy o scalaniu jakichkolwiek podmiotów (firm, instytucji), ale o kreowaniu sieci powiązań i kontaktów, niejako ponad tymi podmiotami. Taka sieć współpracy tworzona na bazie zróżnicowanych zasobów wielu partnerów (funkcjonujących w całej gospodarce regionu mająca zróżnicowany charakter) ma przyczynić się ponadto do promocji bogactwa kulturowego naszych gmin członkowskich i istniejących na ich terenie podmiotów.
WIĘCEJ INFORMACJI